Kašlete – je to chřipka, prochlazení nebo virus?

Chřipka nebo nachlazení - kašel, virus, příznaky, léčba chřipky a nachlazení, Zinek na imunitu

V důsledku klimatických změn se lidský organismus musí stále častěji vyrovnávat s náhlými změnami teplot. Teplotní výkyvy nás oslabují, a tak spíš podlehneme virovým infekcím. Ačkoli se nemoci z nachlazení vyskytují po celý rok, nejvyšší incidence dosahují během zimy. V zimním období se více zdržujeme v uzavřených prostorech, kde se infekční viry šíří rychleji. Vytopené a mnohdy přetopené místnosti se suchým vzduchem mají na svědomí vysušení nosní sliznice, na které se viry jednodušeji usídlí. Při nachlazení i při chřipce jsou infikované horní cesty dýchací. Jak tedy správně rozlišit příznaky chřipky a nachlazení? Jakou léčbu nasadit? Jak jim předcházet?

Obsah

Proč je dobré umět rozpoznat příznaky chřipky a příznaky nachlazení?

Infekční onemocnění dýchacích cest jsou pro organismus zátěží, se kterou se musí vypořádat. Při nachlazení se může člověk cítit zle několik dní. Také chřipka enormně zatěžuje organismus a její neléčení může mít fatální následky. Aby byly imunologické procesy účinné, je třeba umět identifikovat typ nemoci a následně nasadit správnou léčbu.

Příznaky chřipky a nachlazení, jak posílit imunitu, léčba hřipky a nachlazení, zinok a imunitný systém

Hlavní rozdíly mezi chřipkou a nachlazením

Chřipka i nachlazení se projevují podobnými příznaky. Chřipka je však závažnějším onemocněním a její přidružené příznaky jsou intenzivnější.

Nachlazení bereme skoro jako banalitu, ze které se snažíme dostat vlastními silami a které nás omezuje jen málo. S nachlazením mnoho z nás chodí do práce či do školy. Při chřipce je to komplikovanější, protože ačkoli se snažíme, tak je náš organismus natolik oslabený, že i běžné aktivity nám způsobují utrpení.

Nachlazení v těhotenství

Aktuálně diskutovaným tématem je nachlazení v těhotenství. Svoji úlohu zde sehrává ve velké míře psychika.

Nastávající maminka je vystrašená, jestli její nachlazení nemůže ublížit miminku. A to jí na psychické pohodě nepřidává. Důležité je rychle zareagovat a dopřát si klid na lůžku. Odpočinek, množství tekutin ve formě teplého (ne však horkého) čaje a dostatek ovoce jsou tou správnou volbou. V každém případě doporučujeme poradit se s vaším ošetřujícím lékařem.

Pokud máte nedostatek zinku, máte problém

Zinek je stopový prvek, který významně přispívá k posilnění imunity a urychluje proces uzdravení. Nedostatek zinku v organismu je zapříčiněný jeho nedostatečným příjmem. V globálním měřítku konzumujeme stravu s nízkým obsahem tohoto stopového prvku, za čímž stojí zhoršená kvalita životního prostředí, a tedy i kvalitativně nedostatečné potraviny. Jeho nedostatek však způsobuje i nadměrná fyzická zátěž, úraz, ztráta krve, těhotenství a další. Následný deficit zinku se může projevit oslabením imunitního systému, častějším nachlazením a chřipkami. Lidé s chronickým nedostatkem zinku jsou prokazatelně náchylnější k zánětlivým onemocněním a infekcím.

Léky na chřipku a léky na nachlazení

Na trhu je množství léků a výživových doplňků. Důležité je poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem. Jak bylo zmíněno výše, zinek urychluje proces uzdravování. Pokud jde o doporučenou denní dávku zinku, vycházejme z toho, že zinek je stopový prvek. Znamená to, že pro správné fungování organismu ho stačí málo, ale jeho účinky jsou markantní. Terapeutický účinek zinku zintenzivňuje kyselina orotová, která silně ovlivňuje jeho vstřebávání z trávícího traktu.

Léčba chřipky a nachlazení přírodní medicínou

V souladu se všeobecným trendem zdravého životního stylu se čím dál více lidí přiklání k přírodní léčbě, zejména bylinkami. A to i při léčbě chřipky nebo nachlazení. Bylinky opět získávají ztracenou popularitu.

Léčba chřipky a nachlazení přírodní medicínou, zinek léčba nachlazení a chřipky

Účinný recept na léčbu chřipky nebo nachlazení se skládá z několika silných bylin. Nenechte se odradit vícero bylinami potřebným na vytvoření této zdravotní bomby. Když si ji jednou připravíte, bude pro vás neocenitelnou pomocí.

Bylinná směs se skládá z:

•            10g květu černého bezu (je močopudný, podporuje pocení a snižuje horečku)

•            5g heřmánku (má vynikající protizánětlivé účinky)

•            5g podbělu léčivého (uvolňuje dýchací cesty od hlenů)

•            5g lipového květu (zklidňuje a zmírňuje kašel)

•            10g kořene pampelišky lékařské, nasekaného nadrobno (povzbuzuje trávení, startuje metabolizmus)

•            5g listu jahodníku (obsahuje vitamín C)

•            15g tužebníku jilmového (působí jako rostlinný aspirin)

Na jeden šálek tohoto silného čaje stačí jedna vrchovatá lžička bylinné směsi. Směs zalejte horkou, ale ne vařící, vodou a nechte 5 minut louhovat. Denně se doporučuje vypít maximálně 3 šálky čaje.

Zdielaj tento článok: