Zinek

Zinek - účinky a využití, na akné, vlasy, v potravinách a jídle, nedostatek zinku v těle projevy

Obsah:

Zinek je jedním z esenciálních stopových prvků, který aktivizuje mnohé enzymy v našem organismu. V největší míře se nachází v kostech, svalech, pokožce, ledvinách, očích. Zinek má velký vliv na mnohé funkce našeho těla. Nejčastěji si ho spojujeme s dermatologickými onemocněními. Zinek také pomáhá v boji proti akné, vypadávání vlasů, štěpení nehtů a podobně. Méně známé jsou však jeho další pozitivní účinky.

O jaké účinky na naše tělo jde? Zinek má pozitivní účinky například pro posilnění naší imunity. Především v období chřipek a onemocnění respiračního charakteru je tak zinek užitečný například i z hlediska snížené potřeby předepisování antibiotik. Zinek má pozitivní vliv i na mozek, paměť a mentální aktivitu. V dnešní době, kdy stále rostou nároky na pracovní výkon, vzdělávání i rekvalifikaci, je to nezanedbatelný přínos. Další oblastí, ve které nám může zinek pomoct, je reprodukce. Především u mužů má zinek kladný vliv na reprodukční zdraví. Když se vrátíme k dermatologii, můžeme opravdu říct, že zinek je synonymem krásy. Je užitečný pro náš největší orgán – kůži. A bezproblémová pokožka je znakem nejen krásy, ale i zdraví.

Co způsobuje nedostatek zinku?

Co způsobuje nedostatek zinku - projevy. Vypadávání vlasů, akné na pokožce, slabší zrak

Zinek v potravinách

A kde se zinek nachází? Jde především o potraviny typické pro přímořské oblasti. V největší míře můžeme zinek najít v mořských plodech jako jsou ústřice, humři, krabi a podobně. Z tuzemských potravin je to hovězí, kuřecí a vepřové maso, dále například dýňová semínka a vaječné žloutky. I tady platí, že důležité nejsou jen potraviny jako takové, ale i jejich správná a zdravá příprava.

A protože se největší zásoby zinku nacházejí v potravinách, které nejsou typické pro náš region, často sáhneme po doplňkovém zdroji zinku. Tehdy je důležité soustředit se i na jeho vstřebatelnost, a tedy zvolit takový, který je spojený s vhodným nosičem – látkou, která zvyšuje právě vstřebatelnost. Jednou z nich je i kyselina orotová – látka přírodního původu. Její výhodou je, že kromě vlivu na efektivní využití zinku je pro náš organismus přirozená.

Prínosy zinku pro zdraví

Účinky a využití zinku na organizmus (tělo), vlasy, pleť, oči, imunitu. Pozitivní vlyv zinku na člověka

 

Zdielaj tento článok: