Zinek jako esenciální stopový prvek pro lidské zdraví. (PODCAST)

Zinek jako esenciální stopový prvek pro lidské zdraví. (PODCAST)

Co jsou stopové prvky a proč jsou pro člověka důležité?

Stopové prvky (mikroelementy) se ve tkáních nacházejí v koncentraci nižší než 50 ppm. Jejich potřebný denní příjem je menší než 50 mg denně.[1]

 

 

Hlavními mikroelementy jsou: Fe, I, Cu, Zn, Co, Cr, Mo, Se, F, Mn, Ni, As, Sn, Si, V.

  • jsou esenciální – tělo si je nedokáže samo vytvořit a je závislé na jejich příjmu potravou;
  • jejich nedostatek nebo nadbytek způsobuje zdravotní problémy. (Zdroj: Wikipedia)

Je pro lidské zdraví důležitý zinek a jakých důležitých procesů se v těle účastní?

Poskytuje vegetariánská, popřípadě veganská strava dostatek stopových prvků? Jak v tomto případě můžeme zinek doplňovat?

Odpovědi na tyto otázky si můžete poslechnout v první části podcastu s panem profesorem Janem Krejskem z Ústavu klinické imunologie a alergologie, fakultní nemocnice a lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Zinek hraje důležitou úlohu v imunitním systému.

Zinek je esenciálním regulátorem imunity, moduluje obrannou bariéru trávicí soustavy, moduluje obrannou bariéru dýchací soustavy a moduluje vrozenou imunitu.

Mezi základní druhy běžných infekcí patří infekce dýchací soustavy, trávicí soustavy a infekce kůže. 

Mohou být výsledkem oslabení organismu z důvodu prochlazení, stresu, zvýšeného fyzického přepětí a podobně. Infekce můžou být původu virového nebo bakteriálního.

Co je imunita, jak funguje, jaký vliv má na imunitu zinek a zda je vhodné podporovat imunitní systém i preventivně, tedy celoročně, nebo stačí jen v období, kdy onemocníme?

Vitamin C, D a zinek – o těchto vitamínech a prvku se často hovoří jako o podpůrných látkách pro imunitu. Jak často a v jaké dávce potřebujeme během onemocnění doplňovat zinek? Můžeme doplňováním zinku zkrátit dobu onemocnění?

Ve druhé části podcastu Pro Zdraví se dozvíte o zinku a jeho působení v imunitním systému i mnohem více. Přejeme obohacující poslech.

Zdielaj tento článok: