Krásné vlasy a pleť díky přírodě

Krásné vlasy a pleť díky zinku - tipy, vitamíny. Zinek na vlasy, nehty, pokožku (pleť). Co zaručeně pomáhá na akné

Léto s hřejivým sluncem a letními dovolenkami je období, kdy asi nejvíce řešíme krásu a vzhled naší pokožky. Na pláži by se každá z nás chtěla pochlubit bezchybnou a mladě vypadající pokožkou. Jednou z nejlepších a nejpřirozenějších cest, jak dosáhnout zdravé a mladistvé pleti je plnohodnotná strava plná vitamínů, minerálů a stopových prvků. A které přesně jsou ty top vitamíny a minerály pro krásnou a mladistvou pleť? Přinášíme seznam těch nejdůležitějších.

 

Obsah

Top vitamíny pro mladistvost pleti

Antioxidantem číslo jedna je zaručeně vitamín C, který zmírňuje poškození buněk volnými radikály a chrání před slunečním zářením. Důležitý je při procesu tvorby kolagenu, zachování elasticity pokožky a tím zpomaluje proces stárnutí pokožky. Vitamín C se nachází v ovoci, které evokuje svěžest, a proto i pokožka je při dávkách vitamínu C svěží a krásná. Nejvíce vitamínu C přirozeně najdete v šípcích, černém rybízu, listové zelenině jako růžičkové kapustě, kapustě, brokolice, v červené paprice nebo plodech rakytníku.

Vitamín E je úžasný prvek, který se dokáže dobře vsáknout do pokožky a tím ji výborně regeneruje, hydratuje a překrvuje. Průnikem do pokožky se aktivně účastní obnovy poškození kůže, při hojení ran, zánětů kůže, a proto se přidává do hojivých mastí. Zároveň redukuje vrásky a pomáhá bojovat proti vzniku pigmentových skrvn. Lidé, kteří mají problémy s akné, by obzvláště měli zvýšit přísun potravin bohatých na vitamín E. Patří sem zejména obilní klíčky, rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, sójové boby, zelená listová zelenina, vajíčka, obilniny, ryby nebo sladké brambory.

Vitamín A v kombinaci s vitamínem E i C dokáže působit proti vzniku buněčného karcinomu. Pokožka je pevnější, odolnější a tím, že vitamín A zabraňuje suché a šupinaté pokožce, je hydratovanější. Vitamín A a jeho deriváty se používají zejména na léčbu akné a psoriázy. Jeho hlavním zdrojem je hlavně plnotučné mléko. Vitamín A se nachází v ovoci, nejvíce v malinách, meruňkách, cukrovém melounu a také v zelenině, mrkvi a dýních.

Vitamíny skupiny B jako komplex se starají o pružnost a hydrataci pokožky. Pokožka nezná našedlý odstín a je krásně prokrvená do růžova. Vitamíny skupiny B svojí regenerační schopnosti v pokožce pomáhají při léčbě oparů, zánětlivých infekcích koutků úst a různých nežádoucích projevů na pokožce. Významný z komplexu je Biotin (B7), který přispívá ke zdravé pokožce, vlasům a také nehtům.

Nejúčinnější minerály pro naši pleť

Zinek je stopový prvek, který je v lidském těle nenahraditelný. Je velmi důležitý pro celý organismus a při tvorbě kolagenu. Pomáhá při hojení ran, jizev, při léčbě akné. Jelikož snižuje tvorbu mazu, zabraňuje tvorbě akné a nepěkným jizvičkám po akné. Dokáže pročistit pleť, snížit pórovitost, potlačit tvorbu mastných šupin na pokožce tváře, stejně jako v části pokožky, kde rostou vlasy, což je typické pro některé druhy onemocnění pokožky.  Zinek najdete zejména v žitných vločkách, pšenici, pšeničných otrubách, přírodní rýži, slunečnicových semínkách, máku, luštěninách, dýňových semínkách, masu, houbách, pivovarnickém droždí a ve vaječném žloutku.

Selen je silný minerál, který chrání buňky pokožky před volnými radikály, je součástí boje proti rakovině, zpomaluje stárnutí pokožky, detoxikuje organismus a jeho nedostatek může dokonce vést ke vzniku ekzémů. Najdeme ho v ořeších, mořských rybách, ledvinkách či ovesných vločkách.

Měď se často označuje i za prvek krásy, protože vyživuje kůži a vlasy. Působí blahodárně na krevní oběh pokožky, prokrvuje, má antibakteriální účinky a ničí zárodky houbových infekcí na povrchu. Měď obsahují i mořští živočichové a melasa. Z ovoce je obsažen zejména v banánech a švestkách. Měď je však vhodnější přímo na pokožku ve formě krémů.

Zinek, měď a vitamín C společně produkují důležitou bílkovinu elastin, která zabezpečuje strukturu pokožky zevnitř.

Jak zinek organismu doplníme?

Aby byl zinek přijatý v množství účinném pro léčbu, před výživovými doplňky upřednostněte léky, které obsahují garantovanou koncentraci zinku a jsou tak účinnější volbou při problémech s jeho nedostatkem v organismu. Kromě obsahu zinku je však velmi důležitý i nosič, který pomůže organismu absorbovat zinek v co největší míře. Velmi dobrou volbou je kyselina orotová, která je přírodního původu a efektivně zvyšuje vstřebávání zinku ze zažívacího traktu, čímž zintenzivňuje jeho účinek na organismus.

 

Zdielaj tento článok: